11 цікавих фактів про тютюн

     З курінням завжди було пов'язано безліч помилок і заборон. Ми зібрали найцікавіші з них.

 

1. Передбачається, що першими тютюн почали використовувати індіанці майя. Археологами в стародавніх храмах Центральної Америки виявлено малюнки, що зображують людей, що палять. Курильні приналежності, що були схожі на сучасні кальяни,

знаходили і в гробницях єгипетських фараонів. Звичайно, не можна з упевненістю стверджувати, що під час релігійних і шаманських церемоній вживали саме тютюн, а не інші рослини. Однак без сумніву культура споживання курильних речовин має тисячолітній характер.

 

2.Масове поширення тютюну в Європі почалося з часу іспанського мандрівника Христофора Колумба.

 

У 1492 році він і учасники його експедиції, що висадилися на берег острова Сан-Сальвадор, стали свідками того, як тубільці курять скручене листя тютюну. Колумб не звернув уваги на місцеву традицію.

І навіть подаровану зв'язку листя тютюну викинув. Однак інакше справа була з іншим учасником подорожі — Родріго де Пересом. Той пристрастився до куріння, за що і був позбавлений волі. Іквізиція його визнала за одержимого дияволом, що випускає з рота і носа клуби диму.

 

3. В Іспанії в 16-му столітті рослини тютюну використовувалися як декоративні. При дворі іспанського короля Філіпа Другого тютюн зростав як декоративна екзотична квітка.

 

4. Назва головної діючої речовини процесу куріння - нікотин - пов'язана з ім'ям французького посла Жана Ніко, який привчив курити французький двір.

Ніко радив королеві Катерині Медічі і одному з її синів вживати тютюн як засіб від мігрені. Також серед придворних вважалося, що ця рослина, нібито, лікує ломоту в кістках, шлункові розлади і зубний біль. Це посприяло широкому поширенню помилкової думки про корисні властивості тютюну.

 

5.У стародавні часи людей, схильних до цієї шкідливої звички, жорстоко карали. «Чили курців замуровували в стіну, в Росії — били палицями і розрізали ніздрі. У Туреччині для курців було передбачено страту. В Англії любителів тютюну виставляли на посміховисько, водячи їх по місту з петлею на шию.

А найзапеклішим відрубували голову і виставляли на загальний огляд. Однак, що цікаво, саме в Англії стало популярним куріння трубок. Далі, ця мода поширилася на Європу.

 

Але водночас у деяких країнах священнослужителі і навіть медики переконували людей на користь куріння. Наприклад, ходило повір'я,

що тютюновий дим здатний перешкодити бісам здобути гору над людиною і відганяти нараду. А іспанський лікар Ніколас Монарес у 16-му столітті випустив трактат про цілющі властивості рослин Америки, де тютюн трактувався як панацея від кількох десятків хвороб. У результаті тютюн почали не тільки курити, але ще й нюхати, і жувати.

 

6.У Росії зілля, завезене в 16-му столітті, також користувалося небувалою популярністю. Російські люди, які ні в чому не знають заходів, провалювалися в боргову пастку, купуючи в той час дуже дорогий тютюн. Відомо про безліч випадків отруєнь і смертей, викликаних надмірним курінням. Приводом для заборони стала московська пожежа в 1634 року,

після чого цар Олексій Михайлович видав указ, що найсуворіше забороняє не тільки куріння, але і зберігання, і продаж тютюну.

 

Скасував цю заборону, як уже сказано, його син Петро Перший. Який, приїхавши з Голландії, де куріння, як і раніше, віталося і вважалося модним заняттям, вважав за необхідне і в цьому питанні піти по стопах Європи. Що,

зрозуміло, в подальшому призвело до зростання тютюнової промисловості в країні. До речі, Росія залишається єдиною державою, де ще виготовляються цигарки. І займає четверте місце в світі за кількістю виробленої тютюнової продукції і перше — за її споживання на душу населення.

 

7. Від наслідків куріння та захворювань, пов'язаних з ним,

кожні шість секунд на Землі вмирає одна людина. Не дивно, адже до складу однієї сигарети входять близько 3000 хімічних сполук, включаючи миш'як, полоній, формальдегід, свинець та інші небезпечні речовини, здатні спровокувати розвиток абсолютно будь-яких хвороб. Для аромату в тютюн додаються навіть блювання китів, сечовина, цукор і какао.

Варто зазначити, що за статистикою Всесвітньої організації охорони здоров'я, 1,3 мільярда людей у світі регулярно вживають тютюн. Середній вік курця в світі постійно знижується і зараз знаходиться на позначці в 15 років.

 

8. Незвичайну роль відіграв тютюн у народженні відомого іспанського художника-кубіста Пабло Пікассо.

Акушерка прийняла малюка Пабло, що з'явився на світ, за мертвонародженого. Але коли його дядько підійшов глянути на немовля і випадково видихнув дим йому в личко, хлопчик заплакав.

 

9. На початку, здавалося б, прогресивного 20-го століття лікарі рекомендували вагітним жінкам курити з метою врегулювати вагу. Слід знати,

що якщо майбутня мати викурить одну сигарету, настане спазм кровоносних судин плаценти і плід перебуватиме в стані кисневого голодування кілька хвилин. Відповідно, постійне куріння під час вагітності, призведе до незворотних порушень у розвитку дитини.

Зараз у світі пальму першості за кількістю жінок, що палять, тримає благополучна Австралія. Росія - на шостому місці.

 

10. Появу цигарок пов'язують із подіями Кримської війни (1853—1856рр.), коли солдати загортали тютюн у обривки газет та паперові гільзи.

Заповзятливі англійці відзначили цей факт і незабаром у Лондоні відкрили фабрику з виробництва сигарет. У подальшому командування багатьох армій світу сигаретами стало замінювати частину солдатського пайка, знаючи про здатність нікотину притупляти голод.

 

11. Смертельна доза нікотину для людини - приблизно 94 сигарети. Відомо про конкурс,

проведеному в Ніцці серед відпочиваючих. Людина, яка викурила найбільше, отримувала значний грошовий приз. Таких виявилося двоє — переможці викурили по 60 сигарет кожен. Але отримати виграш їм не вдалося, оскільки переможці померли.

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Игорь (Sunday, 07 July 2019 19:02)

    В старые добрые времена оно так и было. Но в нынешнее время я не уверен, что табак вреднее пищи из магазина.